Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

Licznik odwiedzin

Dziś 1

Wczoraj 16

Tydzień 61

Miesiąc 34

Wszystkich 21491

Kalendarz

grudzień 2021
npwścps
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Remont Kościoła 2015

Zakończyły się prace renowacyjno - remontowe naszego kościoła.

W październiku 2014 r. inwestor tj. Proboszcz parafii Ks. Wojciech Petryk  złożył w Starostwie Powiatowym w Opatowie wniosek w sprawie wydania pozwolenia na przeprowadzenie prac renowacyjnych i remontowych. Ponieważ świątynia została wpisana, jako cenny zabytek klasycystycznej architektury sakralnej, do rejestru zabytków woj. świętokrzyskiego i podlega ochronie konserwatorskiej załączono do wniosku decyzję Kierownika Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zezwalającą na realizację planowanej inwestycji. Po rozpatrzeniu wniosku Starosta Opatowski udzielił pozwolenia na przeprowadzenie następujących prac remontowych:

  • - renowację drewnianej więźby dachowej i wymianę pokrycia dachowego z blachy

         ocynkowanej na blachę tytanowo cynkową,

  • - wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych,
  • - wymianę tynków zewnętrznych z odtworzeniem wszystkich detali architektonicznych,
  • - wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • - wykonanie opaski wokół kościoła,
  • - odprowadzenie wód opadowych z dachu poza pas chodnikowy.

Głównym wykonawcą w/w inwestycji był Pan Ireneusz Stawiarski właściciel firmy ,,DREMA",  podwykonawcą Pan Andrzej Burtan z Rabki. Kierownikiem budowy był pan Paweł Krzysiek.

Pierwszy etap prac obejmował usunięcie starych tynków zewnętrznych. Został on zakończony dzięki ofiarności i ciężkiej pracy parafian, którzy we własnym zakresie wykonali te prace. W dn. 21.04.2015 r. przyjechali górale z okolic Mszany z radosnym przesłaniem : ,,Aby Wam i Nam się poszczęściło przy wymianie pokrycia dachowego". Tego samego dnia zostały ustawione rusztowania i następnego dnia rozpoczęli zrywanie starej blachy cynkowej z dachu kościoła. Częściowo została wymieniona więźba dachowa, oczyszczono elementy konstrukcyjne starych krokiew i dokonano impregnacji owadobójczej i przeciwpożarowej. Kolejny etap obejmował deskowanie pełne, które zapewnia szczelność oraz większą sztywność i solidność całej konstrukcji dachu. Aby nie doszło do zawilgocenia drewnianej konstrukcji cała powierzchnia została pokryta membraną dachową z oplotem, która ma zadanie odprowadzać wilgoć. W trakcie trwania tych prac przywieziona została w kilku zwojach nowa blacha tytanowo - cynkowa. Została ona pocięta na węższe arkusze i rozpoczęło się przykrywanie dachu i sygnatury kościoła.

W następnej kolejności odbudowano gzymsy według tzw. ,, świadka" pozostawionego po starych tynkach. Wykonane zostały obróbki blacharskie na gzymsach, na łukach kopuły. Zawieszono haki rynnowe i przystąpiono do produkcji rynny ciągnionej z tej samej blachy, którą pokryto dach. Kolejny etap prac, obejmował tynkowanie kościoła tynkami renowacyjnymi. Odtworzone zostały bonie narożne, gzymsy kruchty i posadowiono krzyż na kopule szczytowej za pomocą dźwigu 25 tonowego. Wymieniono stare drzwi wejściowe  na nowe z drewna dębowego. Wokół kościoła wzmocnione zostały fundamenty betonem konstrukcyjnym, ułożono opaskę granitową o szerokości 60 cm, wykonano odgromienie  według norm polskich.

W trakcie prac przy sygnaturze (górna kopuła) znaleziono metalową tubę, w której znajdowały się dwa krótkie dokumenty na temat wcześniejszej wymiany dachu i prac remontowych. Niestety uległy one zniszczeniu w niektórych miejscach i nie da się odczytać niewielkiej ilości fragmentów tekstu. Poniżej prezentujemy ich treść:

  1)   ,,Rok 1911. Dokonano restauracji Słupskiego kościoła. Zdjęto dach gontowy a dano nowy no I0 z Warszawskiej cynkarni. Wiązania prawie wszystkie nowe. Dodano wieżyczkę całkiem nową. Na facjacie zdjęto blaszaną banię, a dorobiono gruszkę, a po bokach umieszczono 2 figury (...) poprzednio stały we (...).

Z zewnątrz poprawiono tynk. Roboty ciesielskie prowadził Kacper Kalembasa z Kolonii Słupskiej. Roboty blacharskie wykonał p. Stefan Gajewski, z Opatowa. Murarskie roboty wykonał Teofil Zając, z Kolonii Słupskiej. Proboszczem podówczas był Ksiądz Marjan Glibowski. Na restaurację Kościoła parafijanie Słupscy (...)"

   2)   ,,Dnia 1 lipca (...) Kościół Parafialny w Słupi Nadbrzeżnej zupełnie zniszczony i zrujnowany, z funduszy parafialnych gruntownie odrestaurowano.

Ks. St. Raczkowski

Dziedzic Słupi Nadbrzeżnej i (...) Kościoła Stanisław Nowakowski"

Wszystkim którzy wsparli to dzieło: swoją pracą, modlitwą, zaangażowaniem składamy serdeczne ,,Bóg zapłać".

Zapraszamy do galerii

 

Copyright © 2021. Kościół p.w. św. Barbary w Słupi Nadbrzeżnej