Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

Licznik odwiedzin

Dziś 10

Wczoraj 11

Tydzień 10

Miesiąc 332

Wszystkich 20954

Kalendarz

październik 2021
npwścps
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Remont Kościoła 2015

Zakończyły się prace renowacyjno - remontowe naszego kościoła.

W październiku 2014 r. inwestor tj. Proboszcz parafii Ks. Wojciech Petryk  złożył w Starostwie Powiatowym w Opatowie wniosek w sprawie wydania pozwolenia na przeprowadzenie prac renowacyjnych i remontowych. Ponieważ świątynia została wpisana, jako cenny zabytek klasycystycznej architektury sakralnej, do rejestru zabytków woj. świętokrzyskiego i podlega ochronie konserwatorskiej załączono do wniosku decyzję Kierownika Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zezwalającą na realizację planowanej inwestycji. Po rozpatrzeniu wniosku Starosta Opatowski udzielił pozwolenia na przeprowadzenie następujących prac remontowych:

  • - renowację drewnianej więźby dachowej i wymianę pokrycia dachowego z blachy

         ocynkowanej na blachę tytanowo cynkową,

  • - wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych,
  • - wymianę tynków zewnętrznych z odtworzeniem wszystkich detali architektonicznych,
  • - wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
  • - wykonanie opaski wokół kościoła,
  • - odprowadzenie wód opadowych z dachu poza pas chodnikowy.

Głównym wykonawcą w/w inwestycji był Pan Ireneusz Stawiarski właściciel firmy ,,DREMA",  podwykonawcą Pan Andrzej Burtan z Rabki. Kierownikiem budowy był pan Paweł Krzysiek.

Pierwszy etap prac obejmował usunięcie starych tynków zewnętrznych. Został on zakończony dzięki ofiarności i ciężkiej pracy parafian, którzy we własnym zakresie wykonali te prace. W dn. 21.04.2015 r. przyjechali górale z okolic Mszany z radosnym przesłaniem : ,,Aby Wam i Nam się poszczęściło przy wymianie pokrycia dachowego". Tego samego dnia zostały ustawione rusztowania i następnego dnia rozpoczęli zrywanie starej blachy cynkowej z dachu kościoła. Częściowo została wymieniona więźba dachowa, oczyszczono elementy konstrukcyjne starych krokiew i dokonano impregnacji owadobójczej i przeciwpożarowej. Kolejny etap obejmował deskowanie pełne, które zapewnia szczelność oraz większą sztywność i solidność całej konstrukcji dachu. Aby nie doszło do zawilgocenia drewnianej konstrukcji cała powierzchnia została pokryta membraną dachową z oplotem, która ma zadanie odprowadzać wilgoć. W trakcie trwania tych prac przywieziona została w kilku zwojach nowa blacha tytanowo - cynkowa. Została ona pocięta na węższe arkusze i rozpoczęło się przykrywanie dachu i sygnatury kościoła.

W następnej kolejności odbudowano gzymsy według tzw. ,, świadka" pozostawionego po starych tynkach. Wykonane zostały obróbki blacharskie na gzymsach, na łukach kopuły. Zawieszono haki rynnowe i przystąpiono do produkcji rynny ciągnionej z tej samej blachy, którą pokryto dach. Kolejny etap prac, obejmował tynkowanie kościoła tynkami renowacyjnymi. Odtworzone zostały bonie narożne, gzymsy kruchty i posadowiono krzyż na kopule szczytowej za pomocą dźwigu 25 tonowego. Wymieniono stare drzwi wejściowe  na nowe z drewna dębowego. Wokół kościoła wzmocnione zostały fundamenty betonem konstrukcyjnym, ułożono opaskę granitową o szerokości 60 cm, wykonano odgromienie  według norm polskich.

W trakcie prac przy sygnaturze (górna kopuła) znaleziono metalową tubę, w której znajdowały się dwa krótkie dokumenty na temat wcześniejszej wymiany dachu i prac remontowych. Niestety uległy one zniszczeniu w niektórych miejscach i nie da się odczytać niewielkiej ilości fragmentów tekstu. Poniżej prezentujemy ich treść:

  1)   ,,Rok 1911. Dokonano restauracji Słupskiego kościoła. Zdjęto dach gontowy a dano nowy no I0 z Warszawskiej cynkarni. Wiązania prawie wszystkie nowe. Dodano wieżyczkę całkiem nową. Na facjacie zdjęto blaszaną banię, a dorobiono gruszkę, a po bokach umieszczono 2 figury (...) poprzednio stały we (...).

Z zewnątrz poprawiono tynk. Roboty ciesielskie prowadził Kacper Kalembasa z Kolonii Słupskiej. Roboty blacharskie wykonał p. Stefan Gajewski, z Opatowa. Murarskie roboty wykonał Teofil Zając, z Kolonii Słupskiej. Proboszczem podówczas był Ksiądz Marjan Glibowski. Na restaurację Kościoła parafijanie Słupscy (...)"

   2)   ,,Dnia 1 lipca (...) Kościół Parafialny w Słupi Nadbrzeżnej zupełnie zniszczony i zrujnowany, z funduszy parafialnych gruntownie odrestaurowano.

Ks. St. Raczkowski

Dziedzic Słupi Nadbrzeżnej i (...) Kościoła Stanisław Nowakowski"

Wszystkim którzy wsparli to dzieło: swoją pracą, modlitwą, zaangażowaniem składamy serdeczne ,,Bóg zapłać".

Zapraszamy do galerii

 

Copyright © 2021. Kościół p.w. św. Barbary w Słupi Nadbrzeżnej